Ponožky v minulosti a dnes

História ponožiek siaha naozaj ďaleko a mnohých možno prekvapí to, že ide už o obdobie praveku, kedy si naši predkovia vyrábali z kože zvierat prvé ponožky vo forme návlekov na nohy. Neskôr v staroveku nosili predchodcov ponožiek počas bojov Rimania a taktiež sa našli aj v sarkofágoch starých Egypťanov. V stredoveku ste pančuchy, podkolienky alebo ponožky mohli nájsť v šatníku najmä urodzených a vyššie postavených pánov.

Pánske ponožky

Čo sa týka obdobia Novoveku, známe sú hlavne ružové hodvábne ponožky zo Španielska, ktoré nosili tradične toreadori počas býčích zápasov. Za zmienku z histórie ponožiek určite stojí meno William Lee, ktorý ako prvý prišiel v 16. storočí s patentom na tkací stroj na ponožky. Zaujímavosťou však je, že pri obidvoch žiadostiach o schválenie tohto patentu u vtedajšej anglickej kráľovnej Alžbety I. mu jeho inovatívny nápad nebol schválený. So svojím vynálezom sa teda rozhodol skúsiť šťastie vo Francúzsku, kde uspel.

Vianočné ponožky

V súčasnosti sú rôzne pančuchy, silonky, podkolienky a ponožky spájané skôr so ženami a ženským šatníkom, avšak obľúbené sú stále aj medzi mužmi. Ponožky dnes stále nosíme za účelom zohriatia chodidiel pred chladom a ochranou do topánok voči otlakom alebo zodratiu, ako to bolo v minulosti. Čoraz populárnejšie sa však stávajú aj rôzne farebné ponožky so zaujímavými grafickými vzormi, ktoré sa nosia skôr ako módny doplnok. Vďaka farebnosti ponožiek a pestrosti rôznych obrázkových vzorov dokážu perfektne oživiť outfit. Takéto ponožky sa dokonca vyrábajú v takom štýle, že každá ponožka z páru je trochu odlišná, buď vizuálne iným vzorom, alebo farbou. Trendom posledných rokov sú ponožky Gameon.sk, ktoré sú čo najviac výrazné a ľudia ich často nosia naschvál tak, aby spod nohavíc trčali a bolo ich poriadne vidieť. Ponožiek je na trhu neskutočne veľké množstvo a dajú sa zohnať v každej farbe dúhy, s vašou obľúbenou filmovou alebo seriálovou postavičkou, zvieratkom alebo dokonca sa dajú vyrobiť aj ponožky personalizované.